Ο γύρος του κόσμου σε 80 μέρες

Η θεατρική ομάδα Κιβωτός του Τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία παρουσίασε στις 21 Μαΐου 2009 το θεατρικό έργο του Πάβελ Κόχουτ Ο γύρος του κόσμου σε 80 μέρες σε μετάφραση Σπύρου Ευαγγελάτου, και σκηνοθετική επιμέλεια Μυρσίνης Λαντζουράκη.

Μετά την Οικογένεια Νώε, η αυλαία άνοιξε και πάλι με ένα ταξίδι. Η θεατρική διασκευή του μυθιστορήματος του Ιουλίου Βέρν από τον Πάβελ Κόχουτ υιοθετώντας τις τεχνικές της σάτιρας, στόχο έχει να καυτηριάσει τα πολιτικά και κοινωνικά ήθη που αντέχουν στις συγκρίσεις μέσα στο χρόνο, να προβληματίσει κάνοντας τα κακώς κείμενα μιας άλλης εποχής, υπόθεση όλων.

Συντελεστές:
Σκηνοθεσία – επιμέλεια μουσικής – video: Μυρσίνη Λαντζουράκη – Θεατροπαιδαγωγός, διδάσκουσα Π.Δ. 407/80
Σκηνικά – Κοστούμια: Ομάδα Κιβωτός

Συμμετείχαν (με αλφαβητική σειρά) οι φοιτητές:

Ανδρεάδου Έφη,
Βοζινίδης Αλέξανδρος,